Práce v Anglii

1. února 2015 v 2:00 |  články

Jak na to.

Jestli vás přestalo bavit dostávat výplatu v korunách možná chcete zkusit libry.


Asi není potřeba říkat, že nejdřív je dobré sehnat si bydlení, protože dorazit do cizí země a spát na lavičce v parku nebo na letišti asi není nejlepší a věřte mi, po pár dnech vás to přestane bavit. Někdo asi raději zaplatí agentuře za ubytování, ale já říkám "Proč platit něco co si můžu zajistit sám a zadarmo." Jestli chcete říct, že tak ale nemáte žádné záruky že skutečně budete mít kde bydlet, to samé platí o agenturách. To že jim za něco zaplatíte neznamená, že po příletu budete skutečně mít bydlení. Navíc většina agentur zajišťuje bydlení na tzv. sharehousech což vlastně znamená 6 a více lidí a jedna koupelna. Ano, přiznávám, jsem rozmazlená princezna co potřebuje čistou koupelnu. Přeháním, někde jsou koupelny čisté, tak třeba jsou tam buď myši nebo švábi. Ne všechno dohromady. Dělám si srandu někde jsou koupelny dvě. Ale teď vážně, někomu nevadí sdílet kuchyň a koupelnu se spoustou dalších lidí, já mám ale ráda svůj klid a tak jsem možnost bydlet na sharehousu zavrhla. Raději jsem hledala něco jen pro sebe.

Asi nejrozšířenější, možná nejoblíbenější způsob jak hledat a najít práci, jsou agentury. Kromě toho, že se tam musíte registrovat, vás to nic nestojí. Jen tam přijdete, vyplníte pár formulářů, dáte jim svůj životopis a oni vám najdou něco co odpovídá vašim zkušenostem. A nebo taky ne. Záleží jestli chcete pracovat v oboru ve kterém jste studovali, hledání může zabrat více času, nebo jestli chcete prostě jen pracovat a je vám jedno jestli je to restaurace nebo muzeum. Přes agenturu většinou dostanete práci na pár dní a pak vás pošlou jinam. Nemusí to tak být vždy, když se v práci zalíbíte těm správným lidem, můžou o vás v agentuře požádat a vy tak získáte stálou práci. Jedna důležitá věc. V ANGLII JSOU PRACOVNÍ AGENTURY ZADARMO. Za služby agentur platí zaměstnavatel. Takže jestli po vás někdo chce peníze za registraci nic neplaťte. Jen byste zbytečně přišli o peníze.
Stejně tak jako založení a vedení účtu je zadarmo. Kromě dokladu jako je pas, řidičák (může být český), nebo občanka budete k jeho založení ještě potřebovat proof of address což je dopis na vaše jméno s adresou kde bydlíte. Může to být třeba účet za telefon. Ale jestli jste právě dorazili a nic takového nemáte, bude stačit dopis od někoho kdo bydlí s vámi, v lepším případě od majitele nemovitosti. Ne každá banka má stejné požadavky. Pokud vás v jedné odmítnou jděte jinam.
Zadarmo je i zařízení NIN (National Insurance Number) což potřebujete k tomu, aby vás někde zaměstnali. Jen zavoláte na příšlušná místa, dohodnete si schůzku a za pár dní vám přijde všechno domů poštou.
Jak o National Insurance Number požádat se dozvíte tady.

Další možností je hledání online. Asi nejpohodlnější hledání. V Anglii je spousta stránek, které se zabývají hledáním práce. Všechny fungují podobně. Zaregistrujete se, vytvoříte si profil, nahrajete životopis a vyberete si co hledáte. Pak už jen posíláte a čekáte.
Můžete taky vyrazit hledat pěšky, ale třeba v hotelech, někdy i restauracích a všech větších firmách vám stejně řeknou, že musíte na jejich stránky a vyplnit nějaký formulář.

Kde hledat online
Gumtree - tady se dá najít i bydlení

Nejvíc se mi asi osvědčilo jít přímo na stránky společností a hledat tam. Je to asi nejrychlejší a nejúčinější způsob jak najít práci. Pokud už víte do jakého města chcete vyrazit není nic lehčího než si najít jaké velké společnosti v daném městě jsou. Možností je i letiště. Obchody na letišti nebo aerolinky, i přímo letiště pořád hledají zaměstnance.
Pokud máte odborné vzdělání (IT, učetnictví, ošetřovatelství nebo cokoli jiného) máte větší šanci se v anglii uchytit a nezačínat na minimální mzdě což je 6.50 na hodinu.
Na druhou stranu když je vám jedno kde začnete máte více možností.

Důležitá je i angličtina. Na netu si můžete najít šablonu na životopis i průvodní dopis, ale pokud přijdete na pohovor a nebudete schopni mluvit vaše šance dostat práci budou dost malé.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama