Benefity v UK

15. května 2014 v 22:21 |  články

Benefits

Ne tohle nebude článek o kamarádech s kterýma můžete spát ale o tom jak se snažím nezbláznit z anglického systému benefitů což je něco jako naše obdoba podpory.


Pokud se dostanete do situace, kdy vám nezbyde nic jiného, než žádat "štědrý" anglický systém o pomoc, pořádně si to rozmyslete. Já už bych tu chybu podruhé neudělala.


Začnete návštěvou job centra což je obdoba našeho pracovního úřadu. Úřad úplně ale úplně na ho*no. Doufáte že se vám dostane rady a pomoci. Prdlajs. Jediný čeho se vám pravděpodobně dostane bude nezdolná chuť probodnout si srdcem tužkou, jen aby to bylo za vámi. Když budete mít štěstí pustí vás na recepci, v opačném případě na vás budou hulákat už od dveří že všechno musíte udělat online. WTF! Proč teda pořád mají ještě pobočky, když se všechno musí udělat online. A prý to nezabere víc jak deset minut. Haha. Dovolte mi se zasmát.
Najdete si příslušnou stránku na internetu, stále doufajíc. Pak si ale všimnete že zmíněný dotazník (maximalné na deset minut) má asi 15 stránek a na každé 20 až 40 otázek. Pořád doufáte přípravíte si kafe, obrníte se trpělivostí a začnete.
Aby ste mohli žádat a úspěšně něco dostali můžete pracovat ale ne víc než 16 hodin týdně. Musíte bydlet v UK a nesmíte mít našetřeno víc než 16 tisíc liber. To jako vážně? Nechápu proč bych žádala o podporu kdybych měla i jen půlku toho. Jen pro představu 16 tisíc liber je přibližně 480 tisíc korun.
A dostáváte se dál. Musíte vyplnit kde a s kým žijete. Jestli máte děti a kolik. Jak jsou staré. Jestli ste někdy brali podporu ve vaší zemi. Kolik máte na všech vašich účtech. Jestli vlastníte pozemek, akcie, budovu nebo cokoli jiného. A další a další věci. Přestáváte doufat.
Na konci vyplníte kam chcete zaslat peníze které vám stejně nepošlou. A dozvíte se že vám do několika málo pracovních dní zavolají aby si s vámi domluvili osobní schůzku, protože bez ní, jak vám několikrát řeknou, se to neobejde.
Když vám nakonec zavolají, pravděpodbně se dozvíte že vaše žádost nebyla kompletní a tudíž se musíte dostavit do kanceláře job centra a doplnit chybějící údaje.
Když tam přijdete zjistíte že nikdo nic neví. Neví o vaší žádosti ani o ničem jiném. A když vám někdo něco řekne, někdo další vás ujistí že to není pravda. Přesvědčí vás o tom že pokud žijete s manželem a on pracuje nemáte v podstatě nárok na nic i když jste roky makali jako barevný a platili nehorázný sumy na daních. A pokud ani on nepracuje musíte žádat společně což celý proces jen zpomalý. Musíte totiž vyplnit úplně jiný papír. Uděláte co chtějí a dostáváte se do pekla. Pokud žádáte o job seekers allowance což je podpora při nezaměstnanosti musíte každý týden ( někdo má štěstí a stačí každé dva týdny) navštívit job centrum a dokázat jim že aktivně hledáte práci, vyplňováním přiblblých papíru, které vám ve výsledku hledání jen komplikují.
Mezi tím vám minimálně ještě dvakrát zavolají protože něco je špatně. Někdo si něco nezapsal a nebo si to pro změnu zapsal špatně. Děláte co chtějí, chodíte kam chtějí a stáváte se otrokem job centra, takže čas na hledání samotné práce nezbývá a pořád nemáte jak zaplatit účty.
Když máte štěstí dostane šek který si nemůžete vybrat cash ale musíte peníze vložit na účet a čekat 5 dní než je můžete vybrat.
Když náhodou potřebujete s něčím poradit nikdo nic neví. Když vám někdo něco řekne můžete si být jistí že to tak není.
Konečně máte pocit že je to lepší. Pak ale musíte cestovat a tak se odhlásíte protože vám někdo povolaný řekl, že pokud cestujete musíte tak učinit. Uděláte to a pak vám začnou chodit dopisy proč jste se odhlasili že to nemůsíte a že po návratu budete muset celý proces absolvovat znovu. Zase přestáváte doufat.
Vrátíte se a v poště najdete oznámení že se máte dostavit k soudu za nezaplacení council tax. Další povolaný vás přesvědčil že pokud žádáte o benefity nemáte povinnost platit dokud se nerozhodne co s vámi. Takže voláte a voláte, píšete, posíláte dopisy a důkazy kde jste byli a kdy, jak dlouho a podobně a pořád nejste u konce. Už nedoufáte, obracíte se k bohu ať už je konec. Ale stále dostáváte dopisy a konec je v nedohlednu.


 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama