JFK

1. srpna 2011 v 17:33 |  články

John Fitzgerald Kennedy - Biography

BIOGRAPHY

* 29.květen 1917 † 22.listopad 1963
35.prezident USA (ve funkci 1961 - 1963)
Americká veřejnost jej považuje za jednoho z největších prezidentů.

Jako jediný prezident v historii USA se hlásil ke katolické církvi.
Poslední demokratický kandidát ze severních států, který byl zvolen prezidentem.
Během jeho krátké vlády proběhla Invaze v Zátoce sviní, Karibská krize, byla vybudována Berlínská zeď, první střety války ve Vietnamu, vesmírné soupeření mezi USA a SSSR a ve svém tažení pokračovala v Evropě i v USA Hnutí za lidská práva.
Jeho matka Rose Fitzgerald Kennedy byla katoličkou, údajně byla také velmi puntičkářská a chladná - lásku svým dětem příliš neprojevovala.
Jeho otec Joseph Kennedy byl autoritativní, ctižádostivý i své děti vedl k ctižádostivosti, soutěživosti a snaze vyhrát za každou cenu, což pravděpodobně hrálo ve prospěch kampaně JFK.
9 sourozenců (1 starší bratr Joseph ml.) a všichni se snažili zavděčit otci.
1940 - s vyznamenáním absolvoval Harvard
- jeho disertační práce "Setkání v Mnichově" jejíž název později změnil na radu otce na "Proč Anglie spala" se stala bestsellerem. V USA se prodalo 55 000 výtisků, v Anglii 35 000. Práce pojednává o Mnichovské dohodě.
1941 - i přes svůj špatný zdravotní stav nastoupil do armády
Šalamounovy ostrovy, tam velel torpedovému člunu, který byl potopen japonským torpédoborcem, utrpěl zde vážné zranění zad (první měl z amerického fotbalu), několik dní se jeho posádka ukrývala na březích ostrova, než byli zachráněni, za tuto misi obdržel purpurové srdce. Tuto událost mu později připomínal kokos s vyrytou zprávou o trosečnících na jeho pracovním stole. Po válce krátce pracoval jako novinář (byl při mírových rozhovorech v Postupimi a na zakládací schůzi OSN v San Franciscu)
Jako dítě býval často nemocný, lékaři později zjistili, že trpí Addisonovou chorobou (selhávání nadledvinek v produkci hormonů kortizolu, někdy i aldosteronu, léčba spočívá v doplňování chybějících hormonů, případně NaCl a tekutin, neléčená je smrtelná)
12.8.1944 - tragicky zahynul jeho starší bratr, Joe Kennedy mladší. Jako pilot bombardéru splnil 25 ostrých akcí. Po jejich absolvování se mohl vrátit domů, dobrovolně se však přihlásil na další akci, ale jeho letadlo explodovalo ještě než se dostal na místo. JFK tak zaujal místo nejstaršího syna a tím i břemeno politických ambicí svého otce.
1947 - kongresmanem
1953 - poprvé senátorem za stát Massachusetts (znovuzvolen 1958)
1956 - se pustil do budování své popularity v očích amerického národa. Byl rozhodnut stát se prezidentem a celá jeho rodina ho podporovala. Kampaně se i přes odpor k politice zúčastnila i jeho manželka Jackie, která v tomto období prodělala dvě riziková těhotenství. Jednou dokonce potratila a po druhé porodila holčičku, Caroline ( * 1957)
1960, listopad - získal nadpoloviční většinu v prezidentských volbách. Nixona porazil o 119 450 hlasů, když získal 34 227 096 hlasů. Vyhrál ve 23 státech Unie.
V roce 1960 se také narodil jeho syn John ml.
20.ledna 1961 se oficiálně stal prezidentem Spojených států.

V roce 1961 se uvolnilo křeslo v Senátu USA. Otec Joe P. Kennedy chtěl tuto funkci pro nejmladšího syna Edwarda Moorea Kennedyho, nesplňoval ale věkovou hranici pro senátora (nebylo mu ještě ani 30). Hlava rodiny to vymyslela jinak, přesvědčoval massachusettského guvernéra, aby do senátu dočasně jmenoval rodinného přítele Benjamina Smithe, který se mandátu vzdal ve prospěch Edwarda Kennedyho v roce 1962. Edward byl zvolen v řádných volbách v roce 1964 a zvonu zvolen v letech 1970, 1976, 1982, 1988, 1994, 2000, 2006 a stal se tak druhým nejdéle sloužícím senátorem v kongresu USA.

Jako prezident si JFK prošel tvrdými zkouškami už při vytváření vlády a dosazování lidí do administrativy - nakonec se mu podařilo do funkce ministra spravdlnosti dosadit svého bratra Roberta (Bobbyho) Kennedyho, který se na jeho stranu postavil prakticky ve všech krizových situacích v průběhu jeho vlády.
První problém, který jej čekal, byla snaha o oživení americké ekonomiky s jejíž stagnací se projevil i problém poměrně vysoké nezaměstnanosti. Jeho vláda to řešila pomocí daňových reforem, jejich dopad na ekonomiku USA je hodnocen jako pozitivní.
Některé body jeho volebního programu se mu dařilo prosazovat velmi obtížně, především nová koncepce ve školství, zdravotnictví a bydlení.
Přestože Kennedy podporoval myšlenku rovnosti všech lidí (podpořil například demonstraci za občanská práva u Lincolnova památníku 28.8.1963 kde Martin Luther King přednesl svůj nejslavnější projev "Mám sen"), podařilo se mu díky slabé pozici v rámci politického rozložení sil prosadit jen minimum nových zákonů o občanských právech.
Po celou dobu svého mandátu se snažil tajit nejen své zdravotní problémy, ale i své mimomanželské aktivity a neváhal k jejich utajení využít svého vlivu. Jeho žena to tiše tolerovala, měla zálibu v umění a kultuře, což ji dost zaměstnávalo a rozptylovalo od manželových aktivit. Brzy začala v Bílém domě pořádat mnoho večírků - na seznamu hostů byli i slavné osobnosti.
Pro svůj moderní styl života byla u veřejnosti oblíbená stejně jako její manžel.
JFK začal pořádat tiskové konference v přímém přenosu, což mu přineslo velkou oblibu veřejnosti.
Velký neúspěch jeho zahraniční politiky byl pokus o svržení Castrova režimu za pomoci Kubánských emigrantů v dubnu 1961 (tzv. Invaze v Zátoce sviní). Dalším problémem bylo jednání se sovětským vůdcem Nikitou Chruščovem. JFK byl zklamán jeho neústupným a mnohdy nepřátelským postojem, hlavně v otázce všeobecného odzbrojování a v otázce Německa a Západního Berlína. To se projevilo při první velké krizi v červenci a srpnu 1961, kdy došlo k postavení tzv. berlínské zdi. Kennedy dal jasně najevo, že svobodu Západního Berlína je připraven bránit i vojensky. Ještě závažnějším problémem byla tzv. karibská krize. V květnu a červnu 1962 Sověti umístili na Kubě rakety, které ohrožovaly východní pobřeží USA. Kennedy musel rozhodnout, tlak na něj, především ze strany armádních kruhů na přímý zásah, bombardování, invazi či jiný vojenský způsob obrany, byl velký, rozhodl se nakonec tváří v tvář hrozbě nukleární války, zahájit námořní blokádu Kuby a vyzvat Sověty veřejně v televizní projevu (22.10.1962), aby ustoupili. Varoval Chruščova před uvrhnutím světa do války a řekl, že Spojené státy nemohou takové ohrožení své bezpečnosti tolerovat. Usvědčil Sověty se lživého tvrzení, že na Kubu dopravují jen obranné prostředky. S takovou reakcí Chruščov nepočítal a 28.10. po diplomatických jednání své rakety z Kuby stáhl, výměnou za veřejnou záruku USA, že neprovedou invazi na Kubu a za skryté ujednání, v rámci něhož USA stáhly jaderné střely ze základen v Turecku.
Součástí americko-sovětského souboje byl také souboj o vesmír, nebo alespoň o jeho dobytí. Po úspěchu Sovětů (na konci 50.let zkonstruovali družici Sputnik 1, následovaly další úspěšné satelity a 12.dubna 1961 byl po mnoha pokusech vyslán kosmonaut Jurij Gagarin. Ten jednou obletěl zemi a úspěšně přistál zpátky) byl JFK nucen reagovat a v květnu 1961 představil ve zvláštním poselství v Kongresu neuvěřitelný plán - do konce desetiletí poslat lidskou posádku na Měsíc a zajistit její bezpečný návrat.

"Rozhodli jsme se letět na Měsíc. Chceme v tomto desetiletí letět na Měsíc a dokázat ještě víc. Ne proto, že je to snadné, ale proto, že je to obtížné."

Tím vlastně odstartoval program Apollo který byl završen 20.7.1969 prvním krokem člověka na Měsíci (Neil Armstrong při letu Apolla II).
Na podzim 1963 začal pracovat na přípravě svého druhého volebního období. Veřejnost ho vnímala jako charizmatického, šarmantního člověka, který je okouzlující, inteligentní a žádaný. V soukromém životě byl hlavně nemocný, ale také ohleduplný manžel, oddaný syn i nepolepšitelný sukničkář.
Intimně se seznámil s Audrey Hepburnovou a o něco později s Marylin Monroe. S Jackie se zasnoubili 23.června 1963 a 12.září se vzali.
Jackie byla zajímavá, inteligentní, vtipná a okouzlující žena. Na veřejnosti projevovala své emoce jen zřídka, byla dokonalá herečka a stejně jako její manžel se dokázala až nadlidsky ovládat.

Na podzim roku 1954 prodělal těžkou operaci páteře, která ho téměř stála život. Jeho žena ho velmi podporovala a starala se o něj v době jeho rekonvalescence. V té době napsal i svou první knihu Profily odvahy, se kterou mu Jackie velmi pomohla a která byla oceněna Pulitzerovou cenou.

Ještě dnes patří mezi nejpopulárnější americké prezidenty. K tomu mu bezpochyby pomohlo několik faktorů - zahájení projektu Apollo, odvaha v Karibské krizi a schopnost pracovat s médii.

Jeho život skončil tragicky 22.11.1963 na Dealey Plaza v Dallasu ve státě Texas, rukou Lee Harveyho Osvalda, který byl krátce po útoku také zastřelen.
O jeho smrti vznikla řada teorií....
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama